Jeśli masz siłę na więcej to jest tak możliwość, że trenujesz za lekko oscylując w zbyt dużej ilości powtórzeń od upadku mięśniowego RIR >5 Początkowo jest łatwo ale z czasem jeśli będziesz na deficycie kalorycznym może się okazać, że zrobi się ciężko bo z założenia powinieneś jeść mniej kalorii niż twój organizm potrzebuje. Podczas kształtowania sylwetki zbyt szybkie zwiększanie objętości treningowej będzie docelowo spowalniała efekty. Będzie rosło zmęczenie, Centralny Układ Nerwowy będzie bardziej obciążony, wrośnie także ryzyko kontuzji.

W literaturze można spotkać kilka pojęć związaną z objętością treningową:

MV-Maintance volume– ilość serii w tygodniu na partię, która wystarczy do podtrzymania zdobytej do tej pory masy mięśniowej. Jest to naprawdę mała ilość, bo uznaje się, że w zależności od stażu treningowego to tylko kilka serii w tygodniu . (patrz tabela) To naprawdę niewiele.

MEV-Minimum Effective Volume– minimalna ilość serii w tygodniu potrzebna, żeby odnotowywać jakikolwiek progres. Jest to też świetna ilość serii na początek zaplanowanego mezocyklu treningowego pod poprawę konkretnej grupy( potem z czasem powinna być zwiększana)

MAV = Maximum Adaptive Volume– wreszcie upragniony „sweet spot” jeśli chodzi o ilość serii w tygodniu w kontekście budowy masy mięśniowej. MAV jest teoretycznie górną, idealną granicą liczby serii, dzięki którym będziesz odnotowywać największe przyrosty. Powinieneś spędzić największą ilość czasu z zaplanowanego bloku właśnie w tym przedziale, żeby odnieść jak najlepsze rezultaty.

MRV = Maximum Recoverable Volume– MAKSYMALNA ILOŚĆ SERII z jakiej jesteś w stanie się zregenerować w tygodniu. Wszystko powyżej tego będzie zbyt dużą ilością pracy, żebyś mógł/ mogła się z tego zregenerować, będziesz powoli odnotowywać regres, zamiast progresu.

W poniższej tabelce mamy rozpisaną ilość serii dla różnych grup w zależności od stażu treningowego.

Staż TreningowyMinimalna ilość seriiOptymalna ilość seriiMaksymalna ilość serii
Początkujący3515
Średnio-zaawansowany57-1520-25
Zaawansowany712-2025-30