Na skutek rozwoju cywilizacji większość ludzi porzuciła aktywność fizyczną czego skutkiem są licznie występujące wady postawy wynikające z osłabienia mięśni które tą właściwą postawę utrzymywały.

Często można zaobserwować u ludzi pogłębioną lordozę i kifozę, nadmierna pro trakcje barków oraz przodo-pochylenie głowy. Powielanie tej niewłaściwej postawy podczas ćwiczeń przyczynia się często do powstania kontuzji lub większych urazów.

Czym się charakteryzuje najczęściej wadliwa postawa:

Głowa pochylona do przodu,
Barki skręcone do przodu,
Uniesiona klatka piersiowa,
Miednica przechylona do przodu,
Pogłębiona lordoza odcinka lędźwiowego,
Stopy skręcone na zewnątrz (zapadnięte łuku stóp.
Pozycja neutralna – jest pozycją która powinna poprzedzać wykonanie większości ćwiczeń.

Kroki do przyjęcia postawy neutralnej:

Krok 1

Ustawiamy stopy w jednej linii z biodrami. Wprowadź rotację wewnętrzną w biodrach, wkręcając stopy w podłogę. Wkręcanie stóp w podłogę polega na tym, by trzymając je prosto, zadziałań na nie siłą obrotową – lewa noga w kierunku przeciwnym do ruch wskazówek zegara, prawa noga w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. W ISTOCIE NIE PRZEKRĘCASZ STÓP, TYLKO PODDAJESZ JE DZIAŁANIU SIŁY SKIEROWANEJ NA ZEWNĄTRZ.

Krok 2

Ustaw miednicę w pozycji neutralnej poprzez napięcie pośladków (ten krok wykonuj równolegle z krokiem 1). Aby usztywnić kręgosłup i miednicę, nie musisz przez cały czas napinać pośladków z pełną siła. Wystarczy, że je napniesz, a następnie odpuścisz na tyle, by miednica została w pozycji neutralnej.

Krok 3

Za pomocą mięśni tułowia zablokuj miednice i klatkę piersiową. Nie możesz się poruszać z napiętymi pośladkami, utrzymanie pozycji musisz więc powierzyć mięśniom brzucha. Mięśnie pośladkowe ustawiają pozycję, a mięśnie brzucha ją utrzymują. Potrzebujesz ok 20% mocy mięśni brzucha, aby utrzymać pozycję neutralną napiętą kręgosłupa podczas podstawowych czynności, siedzenie , stanie czy chodzenie. Aby wykonać ten krok, cały czas utrzymuj napięcie pośladków i zrób duży wdech przeponą.

Krok 4

Podczas wydechu utrzymuj klatkę piersiową nad miednicą, lekko sztywniejąc. Nie chodzi o wciąganie brzucha – podczas wydechu mięśnie maja zastygnąć w miejscu. Z mięśniami brzucha przyciągniętymi do kręgosłupa jesteś wstanie zwiększyć ciśnienie w jamie brzusznej, co zwiększa też sztywność sylwetki.

Krok 5

Ściągnij głowy kości ramiennych w tył, rozszerzając obojczyki i jednocześnie wprowadź rotację zewnętrzną w barkach oraz obróć dłonie wnętrzem do góry. W tym samym czasie ustaw głowę w jednej linii z resztą ciała, patrząc bezpośrednio przed siebie. Skoncentruj się na ustawieniu uszu w jednej linii z barkami, biodrami i kostkami.

Krok 6

Aby zakończyć cała sekwencję, pozwól rękom opaść do boków. Barki powinny być cały czas skręcone na zewnątrz, a kciuki skierowane do przodu, uszy mają znajdować się w jednej linii z barkami, klatka piersiowa w jednej linii z miednicą, a biodra z kolanami i stawami skokowymi.

W tej pozycji powinno się przystępować do większości aktywności, wprowadzając ewentualną rotację http://zobitrener.pl/jak-to-jest-z-ta-rotacja/